Avery Laser Label H/Duty 48 Per Sheet Silver (Pack of 960) L6009-20
Product Code:
AV13608
Pack Of
1
These hard-wearing labels are designed for outdoor, industrial and warehouse use. Offering durable adhesion on almost any surface, including glass, polished surfaces, plastic and metal, they are tear-proof, UV resistant, waterproof and temperature proof between -40 degrees Celsius and 150 degrees Celsius. Designed for your laser printer, these labels are fully customisable using Avery's free software and templates to keep things clear and organised in even the toughest of conditions. This pack contains 960 labels with 20 sheets and 48 each sheet.
- General
- These hard-wearing labels are designed for outdoor, industrial and warehouse use. Offering durable adhesion on almost any surface, including glass, polished surfaces, plastic and metal, they are tear-proof, UV resistant, waterproof and temperature proof between -40 degrees Celsius and 150 degrees Celsius. Designed for your laser printer, these labels are fully customisable using Avery's free software and templates to keep things clear and organised in even the toughest of conditions. This pack contains 960 labels with 20 sheets and 48 each sheet.
| Type | Labels |
| Manufacturer | Avery UK |
| Brand | Avery |
| Colour | Other Colours |
| Adhesive Type | Permanent |
| Weight | 350g |
| Sheets Or Rolls | A4 Sheets |
| For Laser Printers | Yes |
| Labels Per Sheet | 48 per Sheet |
| Label Size | 45.7x21.2mm |
| Dimensions | 215x10x325mm |
| Weatherproof | Yes |
| Label Colour | Silver |
| Print Method | Laser |
| Country of Origin | UK |
| Biodegradable | Yes |
| Depth (mm) | 335 |
| Height (mm) | 315 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | L6009-20.UK |
| Width (mm) | 240 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| Biodegradable Information | 50 |
| Contains timber or derived materials | Yes |
| Species of Tree | Mixed |
| Proof of Legality Obtained | Yes |
| Backing Sheet Size | A4 |
| Label Shape | Rectangle |
| Label Size (mm x mm) | 45.7 x 21.2 |
| Labels per Pack | 960 |
| Labels Per Sheet/Fanfold | 48 |
| Sheets/Rolls | Sheets |
| Labels Per Sheet/Roll | 48 Per Sheet |
| Customise labels with Avery FREE Design & Print software – fast, simple and professional |
| Tearproof, waterproof, oil- and dirt-resistant for maximum durability |
| Temperature resistant from -40°C to +150°C – ideal for extreme conditions |
| Ultra-strong permanent adhesive for long-term indoor and outdoor use |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.